Čistiace práce – Kysucké Nové Mesto

Tipy a triky

 

Návod na údržbu kobercov

 

Každodenná údržba kobercov 

 Aby sme zaistili dlhú životnosť koberca je potrebné vykonávať dve jednoduché činnosti :          1) odstraňovať každodenné povrchové nečistoty                                                                                                                                                                                                           2) odstraňovať okamžite čerstvé škvrny 

Pre každodennú údržbu používajte :

Bytovú metlu alebo elektrickú metlu na vlnené koberce behom prvých dvoch alebo troch mesiacov po položení, aby sme zabránili tvorbe chumáčov. Pre všetky typy kobercov nezávisle na type vlákna a na systéme položenia, obzvlášť doporučené pre koberce s dlhým vlasom mechanickou metlou, nutne pre hĺbkové čistenie vďaka kombinovanej činnosti zametania, vyklepávania špiny. Činnosť mechanickej metly sa môže regulovať podľa výšky vlasu. 

Mimoriadna údržba

Okrem každodennej údržby je dobré raz za čas vykonať tzv. hĺbkové pranie koberca (tepovanie). Doporučujeme sa obrátiť na firmu, ktorá koberce čistí. V dnešnej dobe, ktorá je vyspelá na najrôznejšie technológie (chemická suchá, či mokrá varianta) je výhodou obrátiť sa na odborníka.  Najčastejšou chybou býva čistenie kobercov mokrou cestou svojpomocne. Pri tomto type čistenia je potrebné zohľadniť veľa dôležitých hľadísk, ako je napríklad: podlepenie kobercov, veľkosť plochy, ktorú budeme čistiť, zloženie materiálu, výška vlasu, použitý prípravok, použitý stroj a v neposlednom rade aj počasie…V prípade nedodržania niektorých z dôležitých kritérií dochádza väčšinou ku zničeniu koberca.Chybou býva aj vysoká vlhkosť až premočenie koberca. Povrchová špina v tomto prípade zvlhne a tým je ťažká, čo má za príčinu, že v podobe tzv. blatička steká do podkladu koberca, kde vytvára ideálne podmienky pre tvorbu rôznych plesní a podobne. Koberec sa tak začína vlniť a nenávratne mení svoj tvar.

Rada

Vždy vysávajte koberec vysávačom po uschnutí. Odstránite tak uvoľnené nečistoty a krištáliky po šampónovaní. V prípade znečistenia koberca vždy ako prvé použite ako prvé na čistenie čistú vodu a savú handru. Škvrnu sa snažte odstrániť ľahkým trením od okraja ku stredu, nikdy drhnutím škrvrny zo strany na stranu. Voda je takmer 100% najúspešnejší čistič kobercov. Vyhnite sa však nadmernému vlhčeniu kobercov, ktoré majú základ z prírodného materiálu (juta, bavlna), aby sa koberec nezrazil. Do ešte vlhkých miest nevstupujte a nepokladajte nábytok. Pokiaľ sa niektoré vlákno z koberca povytiahne, v žiadnom prípade ho netrhajte, ale zastrihnite nožničkami do rovnakej výšky s ostatnými. Vyhnite sa preťahovaniu nábytku a ťažkých predmetov po koberci, nadvihnite ich. Použite pod nohy stoličiek a nábytku gumové podložky, aby na kobercoch nezostávali odtlačky. Náklady na údržbu textilného povrchu bývajú asi o 40% nižšie než pri akomkoľvek inom type podlahy – čo sa týka použitia čistiacich prostriedkov, pomôcok a času. 

                               Ako na škvrny v koberci alebo na čalúnení ?

 

Pokiaľ sa vám nedarí na koberci alebo čalúnení odstrániť čerstvú škvrnu, odsajte ju najskôr čistým papierovým obrúskom a potom vyčistite hubkou, alebo handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Nepoužívajte kartáč ! Postupujte od okraja škvrny k jej stredu, aby ste škvrnu viac nerozmazali. Pri včasnom zásahu je možné takmer všetky škvrny odstrániť.

 

Biele víno

 

Škvrny je možné odstrániť z bielej látky variacim mliekom, alebo ich vyprať v horúcom saponátovom roztoku, poprípade s trochou čpavku. U farebných látok ponoríme znečistenú časť do studenej vody s čpavkom.

 

Blato

 

Škvrny necháme dokonale zaschnúť a potom vykartačujeme po vlase tkaniny. Zbytok potrieme benzínom alebo terpentínom (podľa druhu látky). Na zvlášť nepoddajné škvrny zaútočíme zriedeným octom.

 

Čučoriedky

 

Škvrny z rúk odstráni citrónová šťava, z ľanu kyslé mlieko (máčate asi pol hodiny), z vlny citrón, z hodvábu lieh. Po ošetrení preperte látku v teplej vode. Zaschnuté škvrny odstránime zriedeným peroxidom vodíku.

 

Čaj

 

Škvrny od čaju čistíme vlažnou vodou s citrónovou šťavou.

 

Čokoláda

 

Pri bežnom praní nepustí. Čerstvé škvrny prepláchneme čistou vodou bez pracieho prostriedku. Pomôže zmes glycerinu a žĺtka. Túto pastu necháme pôsobiť. Možné je tiež tieto škvrny potrieť tukom v kombinácii s liehom a potom látku dôkladne vyprať v teplej vode. Staršie škvrny zmäkčíme glycerínom, potom preperieme v saponáte a dobré vypláchame. Môžete je zvoliť aj iné metódy. Škvrny potierame 90% liehom do ktorého pridáme trošku čpavku a vyperieme alebo priložíme na ňu pijavým papier a trieme studenou vodou. Syntetické látky vyčistí voda s citrónovou šťavou a na biele látky použijeme čistú vodu so soľou. Môžeme tiež nechať čokoládu stuhnúť alebo zmrznúť a stuhnutú vrstvu opatrne zoškrábať a dočistiť vlažnou vodou so soľou.

 

Červená repa

 

Ihneď vyperte v studenej vode a nechajte ešte cez noc v studenej vode odležať. Škvrnu potom potrite neriedeným tekutým pracím prostriedkom a prepláchnite. Na vlhkú škvrnu naneste borax a – podľa druhu materiálu – prelejte horúcou vodou.

 

Červené víno, staršie škvrny

 

Tieto sa dajú odstrániť teplou mydlovou vodou s prídavkom čpavku. Tiež sa osvedčilo naniesť v týchto prípadoch na škvrnu holiacu penu, nechať ju chvíľku pôsobiť a potom znečistené miesto dôkladne opláchnuť. Z bieleho obrusu odstránime škvrny odfarbovačom.

 

Červené víno

 

Husto posypte soľou – tá pohltí farbu i vlhkosť. Potom prepláchnite minerálkou alebo sódou. Čerstvé škvrny od červeného vína je možné tiež ošetriť bielym vínom alebo sektom. Stopy po bielom víne či sekte zmiznú behom prania. Môžeme tiež pokvapkať citrónovou šťavou či kyselinou vínnou, navlhčíme, dôkladne vyperieme.

 

Čistiace prostriedky

 

Keď už nepomáha vôbec nič, skúste pastu na zuby. Naneste ju, nechajte zaschnúť a potom vykartáčujte.

 

Decht

 

Potrieme maslom alebo glycerínom a necháme pôsobiť. Potom vyperieme. V nutnom prípade dočístíme benzínom.

 

Fixka

 

Niekoľkokrát utrieme liehom, potom vyvetráme a dôkladne vypláchame.

 

Guláš

 

Škvrny sa držia mimoriadne dobre, je možné ich zdolať. Na vlhkú handričku nanesieme trochu prostriedku na umývanie riadov a škvrnu potierame. Postup môžeme niekoľkokrát zopakovať.

 

Chlpy

 

Chlpy z psa a mačky je možné najľahšie odstrániť vlhkou hubkou. Chlpy sa na ňu prisajú.

 

Atrament

 

Namočíme do horúceho mlieka, potom vyperieme v teplej mydlovej vode (v nutných prípadoch s prídavkom vínneho liehu). Škvrny od atramentu na nábytku sa dajú odstrániť šťavou z rebarbory, citrónovou, pomarančovou kôrou, poprípade petrolejom. Na parketách stačí citrónová šťava, na drevenej dlážke necháme pôsobiť zriedenú kyselinu soľnú. Na látke namočíme škvrnu vodou, vysušíme pijavým papierom, vyčistíme saponátom a nakoniec citrónovou šťavou. Necháme chvíľku pôsobiť a potom vypláchame.

 

Jahody

 

Čerstvé škvrny prelejeme horúcou vodou alebo namočíme pred normálnym vypratím v horúcej octovej vode. Zaschnuté škvrny odstránime boraxovým roztokom.

 

Jód

 

Škvrny navlhčíme a trieme polovicou surového zemiaku. Tým škvrna stmavne. Potom ju preperieme v studenej vode tak dlho, pokiaľ nezmizne.

 

Jogurt

 

Necháme zaschnúť a potom vykartáčujeme. Zbytky odstránime vlažnou vodou.

 

Kakao

 

Nečistíme horúcou vodou, čistíme roztokom čpavku.

 

Káva

 

Ihneď namočíme do studenej slanej vody. Tiež môžeme ľahko potrieť glycerínom a potom trieť studenou vodou bez mydla, či potierať vlhkou čistou handričkou so soľou pokiaľ škvrna nezmizne. Koberec s kávovou škvrnou polejme minerálkou a vysušme. Potom ho môžeme ešte ošetriť liehom.

 

Kečup

 

Škvrnu namočíme do studenej vody a potom vyperieme, prípadne dočistíme liehom.

 

Koberce na snehu

 

Aby koberec dostal zase žiarivú farbu, položíme ho v zime lícom do snehu a dôkladne vyklepeme. Sneh nesmie však byť príliš mokrý, pretože koberec by pohltil mnoho vlhkosti.

 

Koberec, zle odstrániteľné škrvny

 

Máte na koberci veľmi odolávajúce škvrny? Vyskúšame ich odstrániť prostriedkom na umývanie skla. Jednoducho škvrnu postriekame a miesto utrieme čistou handričkou. Tak zmiznú dokonca i škvrny po kréme na topánky.

 

Koberec, vytlačené miesta

 

Vytlačené miesta na koberci po nábytku odstránime, keď na ne položíme vlhkú handru a veľmi ľahko po nej prejdeme žehličkou. Potom handru odstránime a vlas koberca zase vykartáčujeme.

 

Koberec, žiarivé farby

 

Zmatnené farby koberca sa znovu rozžiaria za predpokladu, že vyčistený koberec potrieme vodou s prídavkom octa.

 

Krém na topánky

 

Ide vyčistiť terpentýnom, liehom alebo zriedeným čpavkom.

 

Krv

 

Ihneď vyperieme pod tečúcou studenou vodou a potom vyperieme v silnom roztoku jedlej sódy či vo vápennej vode. Nikdy nepoužívame teplú vodu! Z koberca krv najlepšie odstránime, keď škvrny najskôr navlhčíme studenou vodou a potom ich opatrne pretierame slabým roztokom čpavku.

 

Kokosové behúne, pranie

 

Kokosové behúne najlepšie očistíme vo vani pod tečúcou vodou. Potom ich zavesené sušíme. Pred položením musia byť úplne suché, inak začne kokosové vlákno hniť.

 

Koža

 

Škvrny na koži umyjeme vlažnou vodou do ktorej sme pridali trošku octa, vytrieme do sucha, ušľaháme bielok do ktorého pridáme pár kvapiek terpentýnu, dobre premiešame a vtrieme do kože. Po dokonalom zaschnutí vyleštíme kúskom flanelu. Tiež môžeme ošetriť lanolínom, či ricinovým olejom, aby koža zostala mäkká. Teľacinu oživíme, pokiaľ ju potierame mliekom.

 

Lak na nechty

 

Ide odstrániť acetónom a následne potrieme liehom a na záver vyperieme. Nikdy nečistíme odlakovačom, ktorý obsahuje olej. Pozor! Acetón rozhodne nepoužívajte na materiály z acetátových vlákien. Poškodil by látku.

 

Lepidlo

 

Acetón výborne odstraňuje škvrny od lepidiel z látok a kobercov. Dajte však pozor, aby sa súčasne so škvrnou nerozpustila tiež farba z koberca alebo z látky.

 

Likér

 

Škvrny odstránime tak, že na miesto nalejeme saponát a po chvíli vyperieme vo vlažnej vode. Odolnejšie škvrny môžeme vyčistiť zmesou liehu a čpavku a vypláchame.

 

Make-up

 

Z tmavých odevov pustí, pokiaľ ho opatrne trieme striedkou chleba. Škvrny od tvárenky odstránime liehom alebo benzínom, škvrny od rúžu odstránime terpentýnom, alebo vyčistíme čistým liehom. Pozor na mimoriadne chúlostivé látky. Škvrny ide tiež namočiť do glycerínu a potom látku prať obvyklým spôsobom.

 

Maliny

 

Čo najrýchlejšie potrieme citrónovou šťavou a dôkladne vyperieme. Škvrny na koberci a obruse polejeme minerálkou alebo sódou.

 

Mastné škvrny

 

Na škvrnu nasypeme múku, alebo penový prášok (morská pena), ktoré tuk vysajú. Na mastné škvrny ide tiež položiť hodvábny papier, obrúsok alebo piják a prežehliť mierne teplou žehličkou. Tiež sa osvedčuje, keď sa na škvrnu navlhčenú benzínom položí pijavý papier a prežehlí teplou žehličkou. Zo svetrov a šiat sa mastné škvrny dobre odstraňujú šumivou minerálkou.

 

Mastné škvrny – staršie

 

Môžeme ich odstrániť tým, že ich potrieme prostriedkom na umývanie riadu a potom dôkladne preperieme.

 

Mlieko

 

Na škvrny nesmieme naliať horúcu vodu, čistia sa pod tečúcou vodou a potom dôkladne vytrú. Po vysušení prípadné škvrny čistíme čpavkom alebo benzínom.

 

Nikotín

 

Škvrny na prstoch nevypadajú pekne. Zmiznú, ak ich potriete citrónovou šťavou alebo margarínom.

 

Olej

 

Na obrusoch a na šatách zmiznú bez použitia chemických prostriedkov, keď ich namočíme a dáme na niekoľko hodín na slnko. Prípadne potrieme citrónom či maslom, alebo škvrnu odstránime benzínovým čističom.

 

Ovocie

 

Ešte čerstvé škvrny od ovocia odstránime, keď na ne necháme dlhšiu dobu tiecť variacu vodu, keď špina skrz látku pretečie. Na škvrny od vareného ovocia pomáha tiež zriedený čpavok. Tiež je možné látku namočiť do teplého podmaslia, alebo prečistiť kyslým mliekom a potom vyprať obvyklým spôsobom. Pokiaľ nejaké stopy zostanú na ľane alebo na vlne, nechajte na ne pôsobiť citrónovú šťavu a potom prepláchnite v mydlovej studenej vode.

 

Popálené miesta

 

Ihneď otrieme octovou alebo boraxovou vodou a potom opláchnime v čistej vode.

 

Popálené miesta po žehlení

 

Pripálené miesto dôkladne potrieme cibuľovou šťavou a potom vyperieme v studenej vode.

 

Parfémy

 

Ostávajú veľmi tvrdošijne na hodvábe a zamate. Pokiaľ ich však namočíme do teplého glycerínu a následne preperieme v teplej vode, v mnohých prípadoch zmiznú. Z vlnených tkanín ich odstránime zriedeným čpavkom alebo čistým liehom.

 

Petrolej

 

Ide dobre odstrániť teplou mydlovou vodou.

 

Pivo

 

Ide ľahko odstrániť slabým mydlovým roztokom, do ktorého sme pridali trochu čpavku, prípadne octu. Na záver prepláchneme čistou horúcou vodou.

 

Plesnivé škvrny

 

Zmiznú po ošetrení roztokom z 20 dielov vody a 5 dielov kysličníku a 1 dielu čpavku. Mokré miesto môžeme tiež poliať citrónovou šťavou a posypať soľou. Na kožu použijeme rovnaký diel vody a liehu. Potom kožu pretrieme tukom. Veľmi jemnú kožu otrieme čerstvým chlebom a doleštíme vlnenou handričkou.

 

Pot

 

Prepotené zažltnuté miesta namočíme do vlažnej vody, posypeme soľou alebo bielym octom a necháme niekoľko hodín pôsobiť. U farebných látok a úpletov potierame liehom. Prepotené miesta vyčistíme zriedeným čpavkom, liehom alebo octom.

 

Prepisovačka 

 

Niekoľkokrát trieme liehom, potom odev vyvetráme a dôkladne vypláchame. Z rúk odstráni škvrny od prepisovačky dobre zubná pasta.

 

Rajčiny

 

Čerstvú škvrnu vyperieme teplou mydlovou vodou či roztokom čpavkovej vody. Môžeme použiť aj peroxid vodíku. Potom namočíme na dlhšiu dobu a vyperieme.

 

Rúž

 

Najlepšie vyčistíme čistým liehom alebo terpentínom. Pozor na mimoriadne chúlostivé látky! Škvrny je možné tiež namočiť do glycerínu a potom látku prať obvyklým spôsobom.

 

Sadze

 

Nepokúšame sa ich odstraňovať ničím vlhkým! Potierame ich mäkkým bielym chlebom alebo ich husto posypeme soľou, necháme ich pôsobiť a potom vykartáčujeme.

 

Smola

 

Do škvrny vtrieme vodu a terpentínový olej. Potom všetko vyžehlíme cez pijavý papier (napr. pijak ).

 

Špenát

 

Potierame surovým zemiakom a potom preperieme v teplej mydlovej vode.

 

Špinu požiera soľ

 

Posypeme koberec kuchynskou soľou a ľahko z neho odstránime špinu nanesenú z ulice. Soľ po 15-tich minútach špinu vsaje a potom sa dá jednoducho vysať.

 

Tráva

 

Nikdy neomývame vodou, nakoľko by sa odstraňovala ešte horšie. U väčšiny textílií sa doporučuje ošetrenie 70% alkoholom, zriedeným čpavkom, liehom alebo soľou, ktorými látku potrieme, necháme pôsobiť a potom preperieme v studenej vode. Poprípade potrieme najskôr maslom a potom vyperieme mydlom a horúcou vodou. V prípade bielej tkaniny zašpinené miesta čo najrýchlejšie namočíme do horúceho mlieka alebo do citrónovej šťavy a potom vyperieme. U farebných látok škvrny potrieme benzínom a potom ponoríme do horúceho mlieka a nakoniec vyperieme v teplej vode, do ktorej sme pridali pár kvapiek čpavku. Na hodváb sa najviac hodí teplý roztok perchloretylénu a kyseliny olejovej.

 

Čerešne

 

Čo najrýchlejšie potrieme citrónovou šťavou a dôkladne vyperieme. Škvrny na koberci a obruse polejeme minerálkou alebo sódou.

 

Vajce

 

Čistíme vždy studenou vodou. Zbytky vajec najskôr zoškrábeme a ihneď potom potrieme vlhkou soľou alebo octovou vodou. Ide tiež pridať i prípravok na umývanie riadu alebo enzymatický prášok. Nechajte pôsobiť a neskôr opláchnite studenou vodou. Pokiaľ by zostali mastné škvrny, môžete ich dočistiť benzínom alebo čpavkovou vodou.

 

Voda

 

Na hodvábe ihneď osušíme, inak by zostali na látke viditeľné okraje škvrny.

 

Vosk

 

Pokryjeme pijákom alebo papierovým obrúskom prípadne toaletným papierom a prežehlíme mierne teplou žehličkou, aby papier vosk vysal. V nutnom prípade ich môžeme dočistiť benzínom alebo octovou vodou.

 

Žuvačka

 

Škvrny od žuvačky necháme stvrdnúť tak, že na ňu položíme kocku ľadu. Čo ide oškrábeme. Zbytok zotrieme náhradou terpentýnu, liehom alebo benzínom.